MO Session #1 2017 – Results

MO Session #1 2017 – Results

SHARE

MO Session #1 Momnium 2017 Results

  • Date: 9th April 2017
  • DISC
  • Chief Commissaire: David Morgan
  • Organiser: Momnium

Event 1: Division 2 10km Scratch

1. 4 Nathan BOWDEN (BBN)
2. 3 Joel BARON (BWK)
3. 14 Kobi MERCHANT (BWK)
4. 19 Michael ROBERTS (BWK)
5. 1 Lucia AZZOPARDI (BWK)
6. 12 Lachlan MACKENZIE (BBN)
7. 16 Dermot NICHOLS (HAW)
8. 7 Tim FARLEY (BWK)
9. 8 David GALLAGHER (BBN)
10. 15 John MITSINIKOS (PRE)
11. 13 Jonathan MARR (BBN)
12. 18 Kirk RATCLIFF (BWK)
13. 17 Lucas PITTAWAY (BWK)
14. 10 Richard HOOD (BWK)
15. 2 Chloe BAGGS (MCL)
dnf 6 Dimitrios DONTZIOS (BWK)
dnf 20 Steven SUTTON (BWK)
dnf 22 Greg WALKER (CCC)

Event 2: Division 1 10km Scratch

1. 13 Josiah NG (MAL)
2. 3 Callan DOUGLAS (CAR)
3. 2 Nathan BOF (BWK)
4. 9 Mackenzie HASTINGS (BWK)
5. 4 David FOLLINO (BWK)
6. 16 Kenneth BALLHOUSE (BWK)
7. 6 Graeme FRISLIE (BWK)
8. 15 Stanley THOMAS (SHP)
9. 10 Joshua HEATHER (CAR)
10. 5 Ben FOSTER (CAR)
dnf 11 Martin HOGGART (BWK)
dnf 12 Cameron MURPHY (BBN)
dnf 1 Nicolas ABELS (BWK)
dnf 14 Steven SANSONETTI (NOR)
dnf 8 Joshua GERGIS (BWK)
dnf 25 Hugo TOLLIDAY (B-S)

Event 3: Division 2 Elimination

3 Free Laps then riders eliminated every second lap

1. 14 Kobi MERCHANT (BWK)
2. 22 Greg WALKER (CCC)
3. 13 Jonathan MARR (BBN)
4. 1 Lucia AZZOPARDI (BWK)
5. 3 Joel BARON (BWK)
6. 8 David GALLAGHER (BBN)
7. 4 Nathan BOWDEN (BBN)
8. 7 Tim FARLEY (BWK)
9. 2 Chloe BAGGS (MCL)
10. 12 Lachlan MACKENZIE (BBN)
11. 17 Lucas PITTAWAY (BWK)
12. 15 John MITSINIKOS (PRE)
13. 20 Steven SUTTON (BWK)
14. 16 Dermot NICHOLS (HAW)
15. 10 Richard HOOD (BWK)
16. 6 Dimitrios DONTZIOS (BWK)

Event 4: Division 1 Elimination

3 Free Laps then riders eliminated every second lap – Result

1. 6 Graeme FRISLIE (BWK)
2. 3 Callan DOUGLAS (CAR)
3. 4 David FOLLINO (BWK)
4. 9 Mackenzie HASTINGS (BWK)
5. 5 Ben FOSTER (CAR)
6. 13 Josiah NG (MAL)
7. 2 Nathan BOF (BWK)
8. 7 Sam GALLAGHER (BBN)
9. 16 Kenneth BALLHOUSE (BWK)
10. 14 Steven SANSONETTI (NOR)
11. 10 Joshua HEATHER (CAR)
12. 1 Nicolas ABELS (BWK)
13. 8 Joshua GERGIS (BWK)
14. 11 Martin HOGGART (BWK)
15. 15 Stanley THOMAS (SHP)
16. 25 Hugo TOLLIDAY (B-S)
17. 17 Alice CULLING (ART)
18. 12 Cameron MURPHY (BBN)

Event 5: Division 2 Point Score

1. 13 Jonathan MARR (BBN) 35 Pts
2. 12 Lachlan MACKENZIE (BBN) 21
3. 19 Michael ROBERTS (BWK) 9
4. 7 Tim FARLEY (BWK) 6
5. 16 Dermot NICHOLS (HAW) 4
6. 15 John MITSINIKOS (PRE)
7. 10 Richard HOOD (BWK) -18
8. 18 Kirk RATCLIFF (BWK) -18
9. 1 Lucia AZZOPARDI (BWK) -19
10. 2 Chloe BAGGS (MCL) -38
11. 8 David GALLAGHER (BBN) -39
12. 6 Dimitrios DONTZIOS (BWK) -40
dnf 22 Greg WALKER (CCC)
dnf 20 Steven SUTTON (BWK)
dnf 4 Nathan BOWDEN (BBN) -15
dnf 14 Kobi MERCHANT (BWK) -20
dnf 17 Lucas PITTAWAY (BWK) -20
dnf 3 Joel BARON (BWK) -40

Event 6: Division 1 Point Score

– Result

1. 3 Callan DOUGLAS (CAR) 40 Pts
2. 13 Josiah NG (MAL) 29
3. 4 David FOLLINO (BWK) 18
4. 7 Sam GALLAGHER (BBN) 9
5. 9 Mackenzie HASTINGS (BWK) 8
6. 10 Joshua HEATHER (CAR) 7
7. 6 Graeme FRISLIE (BWK) 7
8. 16 Kenneth BALLHOUSE (BWK) 3
9. 5 Ben FOSTER (CAR) 1
10. 15 Stanley THOMAS (SHP)
dnf 2 Nathan BOF (BWK) 3
dnf 8 Joshua GERGIS (BWK)
dnf 14 Steven SANSONETTI (NOR) -14
dnf 1 Nicolas ABELS (BWK) -19
dnf 11 Martin HOGGART (BWK) -20
dnf 12 Cameron MURPHY (BBN) -20
dnf 17 Alice CULLING (ART) -20
SHARE